Български поверия: Понеделник - денят на новото начало

Първият ден от седмицата

Улица на старо българско село, на вратата на къща е подпъхнат вестник, на него пише "Понеделник".
Понеделник е първият ден от седмицата и от векове се смята за особено важен в българската народна традиция. Нашите предци са вярвали, че както започнеш понеделника, така ще ти върви през цялата седмица. Затова енергията, с която започваш този ден, е изключително важна. Това е бил един „тежък“ ден. Той не се е възприемал като лош, а по-скоро като силен и определящ. Наименованието „Понеделник“, означава „денят след неделя“.

Какви са поверията за понеделник?

  • Според едно от най – популярните твърдения, „Както ти започне понеделника, така ще ти върви през цялата седмица“.
  • Често в миналото домакините са избягвали тежка работа като пране и основно почистване, за да не е „натоварена седмицата“. Вместо това, започвали деня с подреждане, приготвяне на вкусна храна или приятна среща. Мъжете пък са пестели силите си на полето, за да им стигнат за цялата седмица.
  • Понеделник е в мъжки род и се е считал за „мъжки ден“. Денят бил отреден за планиране и започване от мъжете на нови начинания, свързани с поминъка. Вярвало се е, че каквото начинание започнеш в понеделник, дори то да е тежко, ще е стабилно и дълготрайно.
  • Има поверия и около първият гостенин — да не влезе първи „черноглед човек“ в дома, за да не донесе лош късмет.
  • Според някои вярвания денят не е бил подходящ да се къпеш или да миеш косата си, за да не си „отмиеш“ късмета.
  • Поради същата причина се е вярвало, че ако си отрежеш ноктите или се подстрижеш, ще си „отрежеш“ късмета.
  • В понеделник от къщи се излиза с десен крак (това поверие често важало за всеки друг ден и за всяко излизане от къщата).
  • В понеделник не се дава нищо назаем – вярвало се, че това ще доведе до бедност.
  • Понеделник трябва да започне с добро дело – така цялата седмица щяла да е добра.
  • Сънят в нощта срещу понеделник се сбъдва бавно, но сигурно.
  • Хората вярвали, че не трябва да се пътува в понеделник, за да не си все напът през цялата седмица.
  • Някои хора казвали, че понеделникът трябва да започне с добра дума.

Съвременни поверия за понеделник

  • Не се броят пари в понеделник сутринта, особено в леглото, за да не останеш без пари. (щастливец е онзи, който няма какво да брои)
  • Не се харчат пари в понеделник, не се плащат сметки, не се дават заплати. (много хора го спазват по една или друга причина, а желанието да продължат да го спазват остава през цялата седмица)
  • Първият срещнат човек определя седмицата – ако е усмихнат и те поздрави, ще се случват хубави неща. (трудна работа в наши дни, по-добре се оглеждайте за бял еднорог)
  • Ако получиш съобщение от любимия човек в понеделник сутрин, връзката ви ще е дълготрайна. (освен ако в съобщението не пише: „iskam razvod“)
  • Не се мете в понеделник сутрин, за да не се „измете“ късметът. (добре, че имаме прахосмукачки)
  • Пуска се хубава музика в понеделник сутрин, за да ти върви леко и с настроение. (опитите да предадеш това настроение на съседите, невинаги се увенчават с успех)
  • Пост в социалните мрежи в понеделник сутрин носи повече лайкове и ангажиране. (особено такъв, в който се обяснява колко е лош понеделникът)
  • „Който преживее понеделник, може да преживее всичко.“ (21-годишна лайф коучинг инфлуенсърка в Тик-Ток)

Психология на понеделника

Днес много хора гледат на тези поверия с усмивка, но психолозите са единодушни: настроението в началото на седмицата оказва влияние на продуктивността и мотивацията. Според изследванията, първият ден след почивка е най-подходящ за поставяне на лични и професионални цели. Това е ден за планиране.

Практически съвети за добър понеделник:

  • Сутринта отдели време за себе си: Направи си сутрешното упражнение или кратка разходка. Закуси сред тишина и спокойствие. Пусни си любима песен или любимо предаване. Съсредоточи се върху ежедневен ритуал, които те кара да се чувстваш по-добре. Ако нямаш такъв, то може да си изградиш - например прочитане на страница от блога "Старите корени". Дори в най-натовареното ежедневие, постарай се да отделиш поне 5 минути само за себе си, за да се откъснеш от мисълта за предстоящите задачи.
  • Не се оплаквай: Оплакването се е превърнало в национален спорт, но би било чудесно, ако човек успее да се въздържи от него поне в първите минути на новата седмица. А ако успее да издържи през целия ден, това няма да остане незабелязано от екипа на Гинес. Има поверие, че „първите думи в понеделник кънтят цяла седмица“.
  • Планирай нещо хубаво за деня: Среща с приятел или любимо занимание в края на работния ден ще подобри настроението ти и ще те зареди с нови сили за следващия ден.
  • Ако можеш, избягвай тежки ремонти, премествания, размествания в дома, разрешаване на важни проблеми: Както са казали хората "И утре е ден". Вярвам, че когато са го казали за пръв път, е било понеделник.

👀Любопитно:

В православния календар понеделник е посветен на ангелите и Свети архангел Михаил — символ на защита и чистота. Затова понеделник се свързва с ново начало и светли мисли.

Понеделникът в наши дни

Изгрев на морския бряг, на пясъка има надпис "Понеделник".
Понеделникът за много хора е натоварващ ден. И има защо. Работил съм в големи и малки компании и навсякъде забелязвах една и съща тенденция. В понеделник (и петък) се възлагат изключително много задачи. Все едно няма да има други работни дни през седмицата. Това за много работодатели се оказва недостатъчно, защото стоварват и натрупаната през почивните дни работа. Така се получава прегаряне още в първия ден на работната седмица. Виждайки многобройните задачи, човек губи всякакво желание и мотивация за работа. Не съм експерт, но това според мен е грешен подход, ако се целят продуктивност и производителност. Понеделникът е бил и трябва да бъде ден предимно за планиране. Трябва да се направи ясно и равномерно разпределение на задачите, да се изслушат идеите на колектива относно изпълнението им и чак тогава да се пристъпи към работа. Малцина са работодателите с такъв подход, но вярвам, че ако се направи съпоставка, техните компании ще имат по-висока производителност и по-малко текучество на кадри. Това е като строеж на къща. Ако в началото ти струпат всичките материали за строежа й, те постоянно ще ти пречат и ще те забавят, докато изграждаш основата. Понеделникът не е лош ден. Лоши са навиците, които сме си изградили, забравяйки древната мъдрост.
Тук е моментът да споделя, че планирах и започнах работата по този блог на 19.05.2025 г., понеделник. Не съм се водил от поверията за конкретния ден, но в интерес на истината, вече бях получил достатъчно знаци, че желанието ми за писане трябва да се превърне в действие. Имаше само още една „незначителна“ подробност – липсваха ми идея и кауза. Така, по стечение на обстоятелствата, точно в понеделник се роди завършена идеята за блога „Старите корени“. Използвах деня за планиране на съдържанието и изграждане на визията на блога, а на следващия ден написах първата статия. Сигурен съм, че това не е било случайност. Беше напълно интуитивно и сега си давам сметка, че това, което наричаме „интуиция“, вероятно е древната мъдрост, която е заложена в гените ни. Затова моят съвет към вас е: следвайте интуицията си. (особено в понеделник)

А ти спазваш ли някакви поверия за понеделник?

Докато чакате блог-поста за Вторник, може да се опитате да прогнозирате времето с помощта на Дните и знаците за предсказване на времето.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Български магии: Магия чрез предмети

Български магии: Черни магии - страх, тайни и забрани

Митични създания: Змей - влюбеният пазител в българския фолклор